Kutatóval beszéltem: Rosta Miklós az egyetem társadalmi környezetének és kutatói kapacitásainak fejlesztéséről


A Budapesti Corvinus Egyetemen ez év tavaszától „intelligens szakosodást szolgáló intézményi fejlesztések” címmel új kutatási projekt indult. A finanszírozó EFOP 3.6.1 pályázat forrásaival egyetemünk olyan alap- és alkalmazott kutatásokat valósíthat meg, amelyek a Közép-Dunántúli Régió gazdasági és társadalmi fejlődését segítik. Hogy mit jelent a projekt címe? Hogyan támogathatja egyszerre a régió és az egyetem gyarapodását? Erről beszélgettünk Rosta Miklóssal, a projekt szakmai vezetőjével.

A 2017 februárjában indult hároméves kutatási projekt célkitűzése kettős. Egyrészt az egyetem egyedülálló tudásbázisára építve segíti a Székesfehérvári Campus gazdasági-társadalmi környezetének fejlesztését, másrészt támogatja az egyetem kutatói utánpótlását. Az elnyert 326 millió forint forrást a kutatási projekt igen különleges és előremutató tervek megvalósításához használja fel.

A pályázat szakmai koncepcióját a hálózatok fogalma kapcsolja össze: piaci, közszolgálati és társadalmi innovációs hálózatok kutatásával és fejlesztésével segíti majd a Közép-Dunántúli Régió versenyképességének és életszínvonalának növelését. A projektben egyetemünk mindhárom karának kutatói részt vesznek, így a megvalósítás során a karok együttműködéséből egyedülálló szinergia képződik. E páratlan tudásbázis hozzájárul ahhoz, hogy a pályázat keretében olyan nemzetközi színvonalú kutatási eredmények jöjjenek létre, amelyek a térség gazdasági növekedését elősegíthetik. A munka során megválaszolandó kérdések és problémák meghatározása során a kutatók nagyban építenek az önkormányzat, illetve a helyi közösségek és vállalatok igényeire, szükségleteire, amelyeket interjúk, kérdőívek és műhelybeszélgetések során igyekeznek feltárni.

Mindemellett a projekt kiváló lehetőséget teremt fiatal kutatók és doktorandusz hallgatók számára, hogy tudományosan izgalmas, ugyanakkor társadalmilag is releváns témát válasszanak maguknak. Azt is megkönnyíti számukra, hogy empíriához és kutatási forrásokhoz jussanak, ez pedig sok tehetséges fiatalt motiválhat arra, hogy a kutatói életpályát válassza.

A Budapesti Corvinus Egyetem tudásteremtő és mediátor szerepet is betölt majd annak érdekében, hogy támogassa a régió fejlesztését az üzleti, közigazgatási, civil és tudományos szféra összekapcsolásán keresztül. Ennek érdekében az egyetem székesfehérvári campusán többfunkciós laboratórium jön létre, ami kreatív teret biztosít az együttműködéshez. Az intelligens szakosodást szolgáló korszerű eszközök nemzetközileg is releváns társadalomtudományi kutatások elvégzését teszik lehetővé például a „Talk Lab”, „Szocio Lab” vagy a „Viselkedésgazdaságtani Lab” keretei között.

A kutatás három alprojektjét Gelei Andrea (piaci termékeket és szolgáltatásokat előállító hálózatok), Péti Márton (közszolgáltatásokat és szakpolitikát előállító hálózatok) és Hámori Balázs (társadalmi innovációs hálózatok) vezeti. A kutatók előtt háromévnyi termékeny és inspiráló munka áll, aminek egyes fázisairól, érdekességeiről a Corvinus Kioszk szerkesztősége rendszeresen tudósít majd.

Baksa Máté