Innovation & Design Thinking Workshop – How to be systematically creative, avagy hogyan legyünk strukturáltan kreatívak?


Az edUcate csapatának előadói az AEGEE-Budapest európai diákszervezet meghívására érkeztek a Corvinus Egyetemre, hogy innovációról és egy kreatív gondolkodási módról, a „design thinking”-ről tartsanak interaktív workshopot az érdeklődő egyetemi hallgatók és azok számára, akik ízelítőt szeretnének kapni az edUcate februárban indult kurzusairól. Az edUcate egy lelkes fiatal szakértőkből álló csapat, akik a felsőoktatást megcélozva gyakorlatorientált formában, egy készségfejlesztő program keretében szeretnének olyan képességeket átadni a diákoknak és pályakezdőknek, melyeket a kommunikáció és a strukturált, kreatív gondolkodás és problémamegoldás terén tudnak hasznosítani szinte bármilyen szakterületen.

A design thinking tulajdonképpen egy gondolkodásmód, a problémamegoldás és termékalkotás olyan megközelítése, mely szerint annak érdekében, hogy a felhasználóink problémájára legjobb megoldást nyújtó terméket adhassuk, egyszerűen kérdezzük meg őket: készítsünk interjút velük, bújjunk a felhasználó cipőjébe, vizsgáljuk a világot az ő szemüvegükön keresztül. Csak így juthatunk el olyan megoldásokhoz, amelyek valóban a felhasználó érdekeit szolgálják. A felhasználóktól kapott felfedezéseket, felismeréseket építsük be a termékbe, építsünk korai prototípust, teszteljük azt a felhasználókkal, hogy lássuk, hogyan fognak hozzá viszonyulni, sikerült-e valódi megoldást nyújtanunk a problémáikra, vagy tovább kell még dolgoznunk rajta. A felhasználói visszajelzéseket mindig szorosan integráljuk a termékekbe, szolgáltatásokba.

A workshop gyors betekintést nyújtott a design thinking tervezési folyamatának lépéseibe, majd áttértünk az innováció és ötletgenerálás egy új és kevésbé ismert módszerének megismerésére: ez a Szisztematikus kreativitás. Ha kreativitásról van szó, először általában mindenkinek rendszerezetlen, kusza gondolatok jutnak eszébe, de mi lenne akkor, ha volna egy módszer, amely mankót nyújt gondolataink rendszerezéséhez, vezetéséhez?

Az edUcate csapata a „Systematic Inventive Thinking” technikát közvetlenül Jacob Goldenbergtől és Drew Boydtől, annak ötletgazdáitól sajátította el New Yorkban és mutatta be nekünk a workshop keretében. A technika lényege, hogy minden innováció mögött bizonyos minták húzódnak meg, amelyeket felismerve és tudatosan használva áttörő újításokat érhetünk el, legyen szó egyszerű hétköznapi használati tárgyakról (mint a tévé távirányítója vagy az okostelefon) vagy az emberiség jövőjét befolyásoló orvosi találmányokról.

A kreatív, módszeres alkotás öt mintája közül a workshop résztvevői egyet saját maguk is kipróbálhattak: egy már létező terméket innováltak meg csapatokban, megosztva kreatív gondolataikat egymással.

A workshop arra volt hivatott, hogy egy új gondolkodási módot, egy másmilyen nézőpontot adjon a résztvevőknek. Az edUcate csapata mindezt interaktív módon, innovatív tanítási eszközökkel adta át a jelenlévőknek, bevonva őket a gondolkodásba és problémamegoldásba. Nem egy szakspecifikus tudást, hanem egy olyan készséget sajátíthatunk így el, ami az élet sok területén, a későbbi munkavállalásban is segítségünkre lehet.

Szczuka Borbála