Nagy sikerű könyvbemutató

Széleskörű érdeklődés övezte Fülöp Mihály „The Unfinished Peace – The Council of Foreign Ministers and the Hungarian Peace Treaty of 1947” c. könyvének bemutatóját 2013. május 3-án. Az MTA Könyvtár és Információs Központban a rendezvény házigazdája, Náray-Szabó Gábor főigazgató üdvözölte a hazai tudományos élet és diplomáciai testület magas rangú képviselőit.

Palánkai Tibor, az MTA rendes tagja, a Budapesti Corvinus Egyetem professzora mutatta be a szerző munkásságát, melynek legfontosabb állomásai Alma Matere, a Corvinus Egyetem, a Magyar Külügyi Intézet, a Sorbonne, a Georgetown University, a Stanford, majd a Debreceni Egyetem voltak. A magyar-román kapcsolatok, az egyetemek közti nemzetközi kapcsolatok fejlesztése, illetve a nemzetközi kapcsolatok hazai oktatásának terén végzett munkáját számos díj és elismerés övezte itthon és külföldön egyaránt. A magyar, francia és román nyelven már korábban megjelent monográfiát az Egyesült Államokban Norman Naimark mutatta be a Stanfordon és Mark Kramer a Harvardon, a Román Tudományos Akadémián Camil Muresanu és Nicolae Edroiu, míg a Francia Tudományos Akadémián a Georges-Henri Soutou, Pierre Grosser, Jean Klein, és Bennett Kovrig nevével jegyzett kerekasztal beszélgetés, melynek témája Fülöp professzor szakterülete, az európai béke volt.

Fülöp MihályNémeth Zsolt külügyi államtitkár rávilágított, hogy a mai magyar politika alapvető elemei közé tartozik a II. Világháborútól való elhatárolódás, mely nem ért azonban véget a szerződés(ek) ratifikálásával. E mai napig tartó folyamat elemei az 1956-os forradalom, mely a totalitariánus rendszerekkel való szakítást jelentette, a Balladur Terv, mely annak beismerését jelentette, hogy az Európa jövőjét kirajzoló szerződések addig nem rendelkeztek megnyugtatóan a szülőföldjükön kívül rekedt kisebbségek helyzetéről. Az államtitkár kifejezte, hogy érzelmeinket félretéve az 1947-es magyar békeszerződés alapjain állunk, és ezt a helyzetet kell a benne élők számára a lehető legelőnyösebbé tenni.
Schöpflin György az európai parlament néppárti képviselője azokra a kérdésekre nyújtott kimerítő választ, hogy miért bukott meg az I. Világháborút lezáró béke-rendszer, miben különbözött a II. Világháborút lezáró szerződésektől, miért úgy történt a stabilizáció, ahogy, milyen körülmények formálták a döntéshozatalt, és mennyit értettek meg igazán egymásról a tárgyalások szereplői.

A monográfia történelmi hátterét Frank Tibor, az ELTE professzora világította meg rendkívül érdekes előadásában, majd maga a szerző tért ki a II. Világháborút lezáró békerendszer összefüggéseire. A felvezető beszédeket követően, a Németh Tamás MTA főtitkár által elnökölt kerekasztal-beszélgetésen az uniós tagságunkból fakadó előnyök és kötelezettségek is napirendre kerültek.

A könyv legújabb kiadásának terjesztője a Columbia Press.

Fekete Klára
Nemzetközi kapcsolatok szakértő