Bőrszín szerinti fizetés a kosárlabdában vagy az ingyenes zeneletöltések korszakának vége? – Élménybeszámoló az OTDK Közgazdaságtudományi Szekciójáról


Idén a győri székhelyű Széchenyi István Egyetem Kautz Gyula Gazdaságtudományi Kara szervezte az Országos Tudományos Diákköri Konferencia Közgazdaságtudományi Szekcióját. Az Ágazati gazdaságtan II. tagozati zsűri tagjaként 9 dolgozat prezentációját hallgattam meg, illetve értékeltem az ország több más egyeteméről érkezett kollégákkal együtt. Öt sport, két zenei, egy filmipari és egy szolgáltató központokat érintő témájú dolgozat került e tagozatba. Összesen hat dolgozat pedig a Budapesti Corvinus Egyetem hallgatóitól származott.

Sajátos jelenség, hogy az utóbbi években megnőtt a módszertani indíttatású dolgozatok száma, azaz a hallgatók valamilyen statisztikai elemzési eszköz használatával kapcsolatosan szerzett jártasságuk bizonyságaként keresnek alkalmas empirikus adatforrást, és találják meg adott esetben például a sportszektort, amelynek adatai – noha nem elsősorban gazdasági természetűek – széles körben elérhetőek. Három ilyen prezentációt is hallhattunk - köztük a végül első és harmadik helyezést nyert dolgozat is ilyen jellegű volt -, s közös volt bennük, hogy noha nem a sportszektor legidőszerűbb gazdasági problémái kapcsán fogalmazták meg kutatási kérdéseiket, a bemutatott elemzési módszertan inspirálóan hathat jövőbeli kutatásokra, akár nagyobb fajsúlyú szakpolitikai vagy menedzsment témák vizsgálatának alapját teremtve meg. Példaként említem, hogy az egyik dolgozat az amerikai kosárlabda bajnokságban tapasztalható bérdiszkrimináció több dimenzióját igyekezett feltárni, egy másik dolgozat pedig az angol labdarúgó bajnokságban vizsgálta statisztikai idősor segítségével, hogy mennyiben jelenthet megoldást egy csapat rossz sportteljesítményére a vezetőedző leváltása.

A bemutatott munkák másik része inkább leíró jellegű volt, egy-egy szektor időszerű környezeti változásainak, illetve új üzleti modelljeinek mutatkozó hatásait világították meg, utalva a jövőt érintő lehetőségekre és kihívásokra. E munkák módszertani kidolgozottsága erősen változó volt, a dolgozatok értékét inkább a releváns kérdésfeltevésben, illetve egy-egy eredeti meglátásban találta meg a zsűri. Gondolatébresztő volt például a zeneipar technológiai változásait tükröző új üzleti modellek jellemzőit, lehetőségeit vizsgáló dolgozat, illetve a filmgyártás mai környezetben való megtérülésének feltételeit elemző munka.

Csendben jegyzem meg, hogy noha megítélésem szerint az OTDK szellemiségének lényegét az egymástól való tanulás lehetősége adja, s így minden részt vevő hallgató nyertesnek mondhatja magát, örömmel töltött el a tény, hogy a tagozat mindhárom dobogós helyezését egyetemünk hallgatói nyerték el.

A szervezők lelkiismeretes munkáját dicséri, hogy a rendezvény – megítélésem szerint – mind szakmai, mind szervezési szempontból példás minőségben valósult meg.

Kozma Miklós
Üzleti gazdaságtan tanszék