Egyetemtörténet epizódokban: Az oklevél


A mindennapokban, különösen az egyetemen, lépten-nyomon találkozunk vele, a hallgatók célja, a tudás gyarapítása mellett, az oklevél megszerzése. Belegondolunk-e hogy mióta állít ki az egyetem oklevelet?

Az oklevél - görög eredetű szóval diploma - a felsőfokú tanulmányok befejezését tanúsító, meghatározott formai jegyekkel és tartalommal rendelkező közokirat. Eredete a középkori egyetemekig nyúlik vissza, bár azt nehéz lenne megmondani, mikor és hol adtak ki először Európában ilyen dokumentumot.

Jelenlegi ismereteink szerint a legrégebbi – igaz csak szövegében ismert – magyarországi diploma, a székhelyi Maylád Miklós részére, 1642-ben, a nagyszombati egyetem által kiadott bölcseleti doktori oklevél. A legrégebbi meglévő oklevelet pedig jó száz évvel később, 1775-ben a nagyszombati egyetem orvosi karán állították ki. A 18. század végétől már egyre több oklevelet ismerünk.

A hártya (pergamen) nemcsak a 18. században, hanem a 19-20. században is, nagyjából 1948-ig az oklevél szöveghordozó anyaga maradt, annak ellenére, hogy a 19. század második felétől egyre elterjedtebbé vált a papír erre a célra. A 20. század közepéig igen nagy változatosságot mutatnak az oklevelek: minden intézmény igyekezett sajátossá, egyedivé tenni diplomáit. A szocialista korszakban aztán országosan egységesítették az oklevelek formai elemeit.
Egyetemünk három korszakából mutatunk be egy-egy diplomát: 1928-ból (2. kép), 1940-ből (3. kép) és 1950-ből (1. kép).

1. kép - 1950 2. kép - 1928
3. kép - 1940

Az 1920-1934 közötti időszakban, a Budapesti Tudományegyetem diplomája adta a mintát, 1934-1948 között pedig József nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem egységes diplomáját használta a Közgazdaságtudományi Kar. Az önálló Magyar Közgazdaságtudományi Egyetemen már az országosan egységes, a korábbiakhoz képest silány és igénytelen kiállítású diplomaformát kellett használni. Ezt az 1950-es évek közepétől váltotta fel a kék színű, becsukható, kemény fedelű változat. Ez kisebb nagyobb változáson (szín, méret, betétlap) ment át a rendszerváltoztatást követően. Az ezredforduló után jelentek meg a ma használatos oklevelek.

Bár a megszerzés módja, az oklevél adattartalma és külső formája sok változáson ment át az évszázadok alatt, a lényeg mégsem változott. A felsőoktatási oklevél egyik maradandó középkori európai örökségünk.

Zsidi Vilmos