Mi van a bitcoin mögött?

A pénzügyi rendszer válsága, a könyvnyomtatáshoz hasonlóan forradalmi technológia vagy a feketegazdaság. Ez néhány a témát ismerő nagy tudású emberek válaszai közül. A Corvinus Fintech Center és a Blockchaineum által szervezett kerekasztal-beszélgetésen jártunk.

A Corvinus Fintech Center és a Blockchaineum közösen szervezett kerekasztal-beszélgetést 2018. február 6-án Mi van a bitcoin mögött? címmel. A beszélgetésben a téma különböző aspektusait jól ismerő szaktekintélyek vettek részt:

  • Anh Trinh Tuan egyetemi docens, a Corvinus Fintech Center vezetője
  • Bod Péter Ákos professzor, a BCE Gazdaságpolitika Tanszék oktatója, az MNB egykori elnöke
  • Pataricza András professzor, a BME Hibatűrő Rendszerek Kutatócsoportjának alapítója
  • Mérő László professzor, matematikus, pszichológus, az ELTE PPK oktatója
  • Czakó Borbála, egykori londoni nagykövet, az Ernst & Young Globális partnere

A beszélgetést a Blockchaineum vezetője, a bitcoin technológiai és üzleti hátterével is foglalkozó Czeglédi Tamás moderálta, akinek a résztvevőkhöz intézett első kérdése egyben az esemény címe volt: mi is van a bitcoin mögött? Anh Trinh Tuan szerint elsősorban a bankok és a pénzügyi rendszer válsága, hiszen a szabályozási nehézségek és az időről időre előforduló pénzügyi krízisek sokak számára vonzóvá teszik a kriptovalutákat. Mérő László éppen ezért arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyértelműen nyomon követhető, ugyanakkor államilag teljesen ellenőrizetlen pénzforgalom lehetősége miatt valószínűleg jelentős mértékben a globális feketegazdaság is használja a bitcoint és más kriptovalutákat. Bod Péter Ákos szerint a bitcoin fontos jellegzetessége a spekulációs jellege, amit az elképesztő árfolyamemelkedés, majd az elmúlt hónapokban tapasztalt hirtelen visszaesések is jól jeleznek.

Pataricza András mindezek mellett elsősorban a bitcoin technológiai hátterét, a blockchain technológiát tartotta elsődlegesnek, s ezt a könyvnyomtatáshoz hasonló jelentőségű vívmányként jellemezte. Ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy bár Guttenberg első nyomtatott könyve a Biblia volt, a technológia – a bitcoin esetében is – ezen messze túlmutató eredményeket tartogatott. A további beszélgetés ebből adódóan nem elsősorban a bitcoin, hanem általában a kriptovaluták, különösképpen pedig a blockchain technológia lehetséges társadalmi és gazdasági hasznaira, illetve kockázataira koncentrált.

Anh Trinh Tuan megjegyezte, hogy a blockhain technológia a bitcoin energiaigényes bányászatánál általában jóval takarékosabb és hatékonyabb megoldásokkal működik. Egy előadásán a hallgatóinak feladott kérdésére (mi mindenre jó a blockchain) összesen 104 különböző választ kapott – a lehetőségek száma tehát mindenképpen óriási. Mérő László szerint azt is fontos látnunk, hogy nemcsak új megoldások születhetnek a technológia használatával, hanem már megoldott problémáinkra is új, hatékonyabb válaszokat adhatunk. Bod Péter Ákos ezek közül a közgazdaságtan és a döntéselmélet egyik legalapvetőbb problémáját, a kereslet és kínálat összehozását emelte ki. Ha erre jobb megoldásokat kaphatunk az eddigi gyakorlatoknál, az az élet számos területét forradalmasíthatja.

Pataricza András szerint a technológia legfontosabb előnye, hogy az egyedi tranzakciók során a lebonyolításhoz nincs szükség harmadik félre, akiben a többieknek bízniuk kellene. Czakó Borbála éppen ezért arra figyelmeztetett, hogy a kriptovaluták közép- és hosszú távon a nemzeti valuták komoly kihívói is lehetnek, ahogyan azt Japán progresszív szabályozási politikájának példája is bizonyítja. Bod Péter Ákos ezzel szemben úgy vélte, hogy a bitcoin nem felel meg a jó pénzzel szemben támasztott követelményeknek, hiszen annak nem csupán tranzakciók lebonyolítását kell lehetővé tennie, de értékállónak is kell lennie – utóbbi pedig a bitcoin esetében semmiképpen sem teljesül.

A kerekasztal-beszélgetés több, a témához kapcsolódó fontos kérdést is érintett, különös tekintettel a felsőoktatás és a kutatás szerepére. Vajon milyen módon, kiket és mire kell tanítanunk ahhoz, hogy Magyarország minél inkább részesedhessen a technológiai forradalommal járó előnyökből? A kerekasztal műfaji sajátosságai miatt sem tudott minden fontos kérdést megválaszolni, minden érdekes részterületen mély megértést adni – ugyanakkor sokoldalú és sok szempontú átlátást adott a vendégeknek, akik minden bizonnyal összetettebb képpel gazdagodtak a bitcoin és a blockchain vonatkozásában. A beszélgetés egy nagyobb rendezvénysorozat induló állomása volt csupán, a folytatás iránt érdeklődőknek érdemes követniük a szervezők nyilvános felületeit. Február 20-ai jelentkezési határidővel indult a Block Knights Contest, Magyarország első blokklánc (blockchain) versenye, amelyet szintén a Corvinus Fintech Center és a Blockchaineum koordinál. A jelentkezők két kategóriában adhatták be pályázataikat:

  • edukációs, vagyis ötletszintű;
  • üzleti, vagyis már működő kategóriában.

A háromtagú szakmai zsűri rangsorolja majd a beérkezett rövid videókat, továbbá egy csapat közönségszavazással bekerülhet a legjobbak közé a döntőbe. A továbbjutott versenyzőknek mentorok nyújtanak szakmai támogatást projektjük fejlesztésében, kidolgozásában. Az első országos blokkláncverseny döntőjére május 23-án kerül sor a Blockchaineum 2.0 konferencián Budapesten, az Akvárium klubban.

Baksa Máté