Intézményi tudásmenedzsment, a szakmai együttműködések alapja

tudásmenedzsment

Az intézményi tudásmenedzsment az intézményi tudás, szellemi erőforrások kezelésére, növelésére, optimális kihasználhatóságára irányuló törekvések együttese. Az intézményi tudás több, mint az intézményben dolgozó egyének tudásának összessége. A hatékony tudásmenedzsmenthez elengedhetetlen a vezetői támogatás, a motivációs rendszer, a megfelelő infrastruktúra és szervezeti kultúra. Az alábbiakban a tudásmenedzsment két, a felsőoktatási intézmények, kutatóintézetek számára a gyakorlatban is hasznos eszközét mutatjuk be.

Intézményi repozitóriumok

Az intézményi repozitóriumok (más néven publikációs adatbázisok) ismert keresőszolgáltatások által is jól látható felületen mutatják be az intézményben dolgozó munkatársak tudományos publikációs tevékenységét, elősegítve ezzel az intézményben készült publikációk láthatóságát, disszeminációját. Általánosságban ezek a gyűjtemények a publikációk adatain (metaadatain) kívül azok teljes szövegét is nyilvánossá teszik, a nyílt hozzáférés (open access) gyakorlata szerint.

Manapság a kutatóintézetek, a felsőoktatási intézmények többsége már Magyarországon is rendelkezik ilyen gyűjteménnyel. Fontos hangsúlyozni, hogy ezek a gyűjtemények a szerzői és kiadói jogok tiszteletben tartásával közlik a publikációk teljes szövegét. Erre a fenntartó intézmény vállal garanciát ugyanúgy, mint a metaadatok hitelességére is.

A Corvinus Kutatások a Budapesti Corvinus Egyetemen keletkező szellemi termékek, kutatási eredmények digitális intézményi repozitóriuma. A Corvinus Kutatások az egyetem kutatói, alkalmazottai által létrehozott kutatási eredményeket mutatja be, többek között folyóiratcikkeket, könyvfejezeteket, műhelytanulmányokat, konferenciaelőadásokat. A gyűjtemény 2011 tavasza óta épül, jelenleg mintegy 2600 publikációt tartalmaz, melyeket eddig több mint 750 000 alkalommal töltöttek le.

A Corvinus Kutatások gyűjteményben elhelyezett publikációk elérhetők többek közt a Google Scholar, EconBiz, BASE, Baidu Scholar tudományos keresőszolgáltatások oldalain is. A repozitórium a NEKIFUT rendszerben regisztrált kutatási infrastruktúra (RKI) címet kapott. A Corvinus Kutatások gyűjtemény az MTMT (Magyar Tudományos Művek Tára) által minősített repozitórium. Az adatbázisba való feltöltéssel teljesíthető az OpenAIRE, az OTKA és más kutatásfinanszírozó szervezetek által elvárt open access közzétételi kötelezettség.

Több magyarországi felsőoktatási intézményben is működik már az intézményi repozitóriumra épülő tudásreprezentációs portál (pl. a Debreceni Egyetem könyvtára által működtetett IDEA Tudóstér), melynek felületén a publikációk mellett a kutatói profil, névjegy, kutatási témák, projektek is megjelennek. A Budapesti Corvinus Egyetemen jelenleg tervezés alatt áll egy hasonló portál megvalósítása, mely az Intézményfejlesztési Tervben is kiemelt helyet kapott.

Kutatásnyilvántartó rendszerek

Az intézményi szintű kutatásnyilvántartó rendszerek nagyban elősegítik egy intézmény kutatási stratégiájának folyamatos menedzselését, fejlesztését, az intézményi erőforrások és tudástőke jobb kihasználását. Sajnos a magyarországi felsőoktatási intézményekben még nem működik ilyen rendszer.

A kutatással kapcsolatos információk a magyarországi felsőoktatási intézményekben fragmentáltak, az intézmények különböző szervezeti egységeinek nincs rálátásuk a többi egység és az egész intézmény kurrens és korábbi kutatási adataira, adminisztrációjára. Erre a helyzetre adna megoldást a hiteles és naprakész intézményi kutatásnyilvántartó rendszer, amelyben a külső és belső forrásokra vonatkozó információk mellett az együttműködésekről, a folyó és lezárt kutatásokról, az egyéni és csoportos eredményekről kaphat képet az intézmény vezetősége, elősegítve ezzel a hatékony kutatási stratégia tervezését.

Hoffmann Ádám
BCE Egyetemi Könyvtár