Gazsó Ferenc szellemi öröksége

Gazsó Ferenc

Gazsó Ferenc szociológus tisztelői és barátai kezdeményezésére 2018. december 12-én, a Budapesti Corvinus Egyetem épületében megalakult az egyesületi formában működő Gazsó Ferenc Társadalomtudományi Társaság (GFTT), amelynek célja a névadó szellemi örökségének gondozása. A Társaság ügyvezető alelnöke, Harcsa István válaszol Sipos Júlia kérdéseire.

Mi motiválta Önöket arra, hogy a Társaságot létrehozzák?
A motivációk között bizonyos mértékig az is szerepet játszott, hogy a Társaság létrehozásával tisztelegni kívántunk Gazsó Ferenc munkássága előtt. Ő azonban közismerten szerény ember volt, és a világ dolgait a valós és tartós értékek szempontjából kezelte, és e szerint is élt. Ebből az is következik, hogy ő sem igazán örülne, ha pusztán a munkássága előtt való tisztelgés lett volna a fő szempont. Ennél fontosabbnak véltük az általa képviselt szellemiség és értékrend aktívabb formában való működtetését.

A megalakulás körülményeinél – a helyszín megválasztásánál – fontos tényező volt, hogy ő hozta létre az Egyetemen a szociológia tanszéket. Már csak a „genius loci” jegyében is kézenfekvőnek tűnt az örökséggondozás központját ide helyezni. Ez azt is jelenti, hogy a jövőbeni szakmai rendezvényeinket is jelentős részben a Corvinuson tartanánk. Visszatérve a 70-es évek eleji tanszékalapításra, elmondható, hogy e lépésnek akkoriban nagy szerepe volt a hazai szociológia intézményesülésében. Már ekkor kitűnő szakemberek kapcsolódtak be a tanszék munkájába, az idősebbek között volt Andorka Rudolf, Cseh-Szombathy László, Bertalan László, a fiatalabbak között Csontos László, Lengyel György. Mindennek nagy szerepe volt abban, hogy a „Közgázon” a szociológia egyik meghatározó műhelye alakult ki.

Mi módon gondolják Gazsó Ferenc szellemiségének, értékrendjének továbbadását, egyáltalán mit jelent Önöknek a szellemi örökség?
Gazsó Ferenc közösség- és iskolateremtő egyéniség volt a munka és az oktatás világában egyaránt. Nagy munkabírású, elveihez hű, és végtelenül szerény tudósnak ismertük meg, ám emellett nagy energiával és odaadással szolgálta a „köz” ügyeit is. Közéleti emberként és tudósként sokáig a vállán vitte az iskolaügyet, amelynek egyik csúcspontja az – alapvetően általa alkotott – 1985. évi oktatási törvény. Hosszú időn keresztül oktatta az egymás utáni nemzedékeket, akik megszerették a széles áttekintéssel és nagy tudással bíró tanárukat. Tudása széleskörű empirikus tapasztalatokra támaszkodott, hiszen – a fent említett tevékenységek mellett – egész életében kutató is volt. Mindez együtt – tehát a világlátástól kezdve a szakmai kérdések kezelésének módján keresztül egészen az iskolateremtő szerepig – a szellemi örökség vázát jelentik, amelyet nekünk kell majd a jövőben aktuális tartalommal megtölteni.

Mi lenne ez a „jövőbeni tartalom”?
Előzetesen kialakítottunk egy jövőre vonatkozó konferenciatervet a Gazsó Ferenc által művelt témakörökben, így elsősorban az oktatási rendszerrel, az ifjúságkutatással, a társadalmi egyenlőtlenségekkel, valamint a politikai tagolódással kapcsolatos kérdéskörökben. Ami az oktatási rendszerrel kapcsolatos témakört illeti, Gazsó Ferenccel még közösen kezdtük el az iskolaüggyel kapcsolatos kötet tervezését, amelynek munkálatait folytatjuk. A kötet szerkesztése, továbbá más szerzők által való kiegészítése folyamatban van. Feltehetően 2019 első felében jelenhet meg, és a kötetbemutatót szakmai konferenciával kívánjuk összekötni. 2020-ban kerülhetne sor az ifjúság helyzetének komplex bemutatására törekvő konferencia megrendezésére. A későbbiekben pedig a politikai tagolódással és politikai szocializációval kapcsolatos témakört szeretnénk napirendre venni.

A Társaság megalapította a Gazsó Ferenc Emlékdíjat, melyre már lehet is pályázni. Mi a céljuk a díjjal?
A díj alapítása fontos részét képezi Gazsó Ferenc szellemi örökségét ápoló tevékenységnek, és ennek keretében különösen fontosnak véljük a fiatal kutatók köréből való szakmai utánpótlást, illetve ezzel összefüggésben a fiatal kutatók munkájának motiválását. Arra is tekintettel szeretnénk lenni, hogy a névadó alapvetően empirikus kutató volt, ezért a díj odaítélésénél előnyben részesítjük az empirikus módszerekkel dolgozó kutatókat. Fontosnak véljük, hogy a Gazsó Ferenc által művelt témakörök a szakmai érdeklődés előterébe kerüljenek, nevezetesen a közoktatás társadalmi összefüggései, a magyar társadalom generációs újratermelődésének alakulása, tehát az ifjúságkutatás, az életesélyek társadalmi egyenlőtlenségei, valamint a politikai tagolódás alakulása.
(Pályázati felhívás fiatal (40 év alatti) kutatók számára.)

A Társaság nyitott, és a körébe várjuk mindazokat, akiket a Társaság céljai és szakmai programja érdekel, és közreműködésükkel segíteni kívánják azok megvalósítását. A Társaságot a tagok adományaira alapozva kívánjuk működtetni. Az érdeklődők további információt kaphatnak Békés Zoltántól (bekes.zoltan@chello.hu) és tőlem, Harcsa Istvántól (istvan.harcsa@yahoo.com.)