Beszámoló A felelősségteljes kutatás és innováció (RRI) hazai gyakorlatai című interdiszciplináris szimpóziumról

A felelősségteljes kutatás és innováció (RRI) az EU egyik új elvárása a kutatási és innovációs rendszerek tekintetében. Ugyanakkor a tudomány belső dinamikája is új és új utakat alakít ki a kutatás és innováció számára. Mindezek közös jellemzője, hogy rákérdezésre késztetik a kutatási és innovációs rendszer szereplőit: ki számít kutatónak és innovátornak? Mi a kutatás és innováció kapcsolata a társadalommal? Mi a kutatás és innováció szereplőinek és rendszerének a felelőssége, s hogyan intézményesíthető?

A szimpóziumon három jelenleg is futó, EU-s finanszírozású, RRI témájú projekt mutatkozott be, amelyek közül az EnRRICH projekt kötődik közvetlenül a Budapesti Corvinus Egyetemhez, a FoTRRIS és a SPaRKS projekteken más intézmények munkatársai dolgoznak. A BCE Gazdálkodástudományi Kara és az Environmental Social Science Research Group (ESSRG) által szervezett szimpózium kiváló alkalmat jelentett egymás megközelítésmódjainak, eredményeinek megismerésére, és a felmerült kihívásokkal szembeni közös válaszkeresésre.

A FoTRRIS projekt (Bajmócy Zoltán, Balázs Bálint és Pataki György) az RRI kritikai perspektívájáról tartották nyitó előadásukat, amelyben, a szakirodalomban eddig kevésbé érintett vonatkozásra, a kutatási és innovációs folyamat hatalmi jellegére is reflektáltak. A FoTRRIS kutatói együttműködnek az Átalakuló Wekerle projekttel: itt céljuk, hogy az innovációs folyamatban felelősségteljes gazdaság- és társadalomfejlesztési koncepció alakuljon ki.

A SPaRKS projekt (Bela Györgyi és Szabó Tamás) a tudományos munka társadalmi felelősségével foglalkozik, a civilek bevonására épülő DIY science és citizen science koncepciók kutatásán és népszerűsítésén dolgozik. Bemutatkozó előadásukban az RRI koncpecióhoz kidolgozott új, EU-s döntéshozók által megalkotott nyelvezet szerepéről is beszéltek: vajon a még kevésbé ismert új szóhasználat elidegenít vagy lehetőséget teremt?

Az EnRRICH projekt (Gáspár Judit, Matolay Réka és Toarniczky Andrea) egy a felelősségteljes kutatási és innovációs elveket érvényesítő oktatásfejlesztési kezdeményezés. Ennek során nem konkrét tantárgyak vagy tananyagok fejlesztését végzik, hanem az oktatókat segítik abban, hogy mikroközösségekben gondolkodjanak saját tanítói gyakorlatukról, s ebben az RRI értékeinek megjelenéséről. A projekt egyik célja egy science shop rendezvény megszervezése: ez egy olyan „bolt”, ahol az egyetemi emberek témára, esetre, partnerre, a társadalmi közösség tagjai pedig válaszokra és megoldásokra találhatnak.