Flow a Corvinuson? - Díjazott pedagógiai innováció a vezetőképzésben

Dr. Buzády Zoltán szeptemberben a CEEMAN szakmai közösség éves konferenciáján, a 2018 Champion Awards pedagógiai innovációs kategóriában nyert díjat Prágában komplex pedagógiai innovációért. A díjazottat kérdeztük, aki elmondta, hogy hogyan inspirálta módszerüket Csíkszentmihályi Mihály, és hogyan kerül a képbe egy kaliforniai borászat, valamint egy csapatnyi profi Broadway-színész.

Kikből áll ez a szakmai csoport, és Ön milyen verseny nyert?
Ez a közösség a 90-es évek elején Bledben alakult, elsősorban a közép-európai üzleti iskolák szövetségeként. Később terjeszkedett Közép-Ázsia, Afrika és Kína irányába, és mára a hangsúly ezekre a régiókra tevődött át. A szervezet verseng a többi hasonló szövetséggel, amelyekben mi is részt veszünk. Ez a CEEMAN közösség tanártovábbképzést és esettanulmány-versenyeket is szervez, ebben a munkában amerikai és nyugat-európai szaktanárokra támaszkodik.

Ez a mostani díj összetett képzési, fejlesztési pályázati munka eredménye. A pályázathoz – a gyakorlati tanítási alkalmazások mellett – be kellett nyújtani a módszertanról szóló könyvet. A pályázatra vitt módszert vállalati képzésekben és egyéb döntéshozatali helyzetekben is alkalmazni lehet.

Miben jelentett újat, innovációt a módszer, hiszen például a gamification témájában már eddig is rengeteg szakirodalmi példa és módszer született?
A mi módszerünk lényegében Csíkszentmihályi Mihály munkásságán alapszik, flow-alapú vezetésnek neveztük el, és felhasználtuk a Good Business című könyvében megjelenített kategóriákat és definíciókat is. A FLIGBY során alkalmazott módszer lényege, hogy míg a gamification technikát bármiben és bárhol lehet alkalmazni – például kitöltési adatgyűjtésnél is lehet motiváció –, ezzel szemben a serious game kategóriánál konkrét tudást adunk át: értékalapú vezetői módszert és szemléletet. Ez három terület ötvözéséből áll:

  • a) valamilyen tanulás, elmélet,
  • b) egy technika, amit játékkal kombinálunk, és
  • c) egy technológiai, vagyis szimulációs világ,

amelyben az ismétlés lehetősége is megjelenik. A játék során hozott vezetői, tanulói döntéseket pedig összehasonlíthatjuk a világon jelenleg 15 ezer menedzser-játékos eddigi döntéseivel. A teoretikus hátteret Csíkszentmihályi Mihály flow-elméletére alapozva alakítottuk ki. Erre épül a szimulációs sztori, a példát is ő maga javasolta – egy borászatot vezethetünk Kaliforniában. Csíkszentmihályi a Good Business című könyvében leírta a jó üzlet szempontjait, és az elméletünket erre a hármasra alapozzuk. A flow-alapú vezetés: etika, jó csapat és kreativitás, valamint gazdasági teljesítmény. A filmünkben valódi Broadway-színészek mutatják be a sztorit, akik élethűbben, hitelesebben játszanak. 150 döntést lehet hozni, a döntéshozatal csoportosan történik és a különböző lehetőségeket mind-mind a színészek játsszák el.

Mit jelent ez a díj Közgáz számára?
Azt gondolom, hogy Csíkszentmihályi Mihály neve eleve fontossá teszi ezt a díjat, hiszen a modern üzleti közegben a Flow a személyéhez kapcsolódik, és ez nem akármilyen „márkanév”. Ezt a munkát a CEU-n kezdtük kidolgozni, a módszerről könyvet is írtunk. Azonban a Leadership & Flow Global Research Network (www.flowleadership.org) nevű kutatóhálózat központja immár a Corvinus Business School. Ez olyan kutatási büdzsét és egyben hírnevet is jelenthet, amivel hosszú távon tervezhetnénk, mert rendelkezésünkre áll egy finanszírozott szoftver, illetve ez egyúttal a kollégák számára is kutatási lehetőség. A FLIGBY-s képzést különböző egyetemi partnereknek kínáljuk, sőt már az oktatásban is alkalmazzuk az MBA és a rangos CEMS képzéseink keretében, így tehát a Corvinuson és nemzetközileg is jelen vagyunk. Legutóbb szeptemberben jelentünk meg Prágában, Moszkvában, decemberben Varsóban, jövőre pedig a kínai egyetemi partnereknél mutatjuk be a módszert.

Hogyan kapcsolódik mindez a CEMS programhoz?
Én „nemzetközi figuraként” nőttem fel. Svédországban születtem, majd Németországban éltem, a London School of Economics-on jogot tanultam, és ezek után Londonban egy MBA-t is elvégeztem. 1994 óta élek Budapesten. A Corvinuson első külföldiként jelentkeztem be az első évfolyamos PhD-ra, majd megvédtem azt. Az MBA érdekelt: hogyan lehet leendő fiatal vezetőknek stratégiai menedzsment-tudást és felelősségteljes tudatot átadni; és a CEMSre – ahol most oktatok – éppen ilyen diákok jelentkeznek. Nyüzsgők, okosak, versengők és felelősek, nem csak a pénz keresése kell, hogy legyen a céljuk, hanem a flow, az alkotás, az örömteli munka. Több helyen megfordultam oktatóként a CEMS hálózatban. A FLIGBY-t elsősorban ebben a közegben szeretnénk megismertetni, és egy év múlva szeretnénk itt egy CEMS-es tanárképzést is tartani a flow-alapú vezetésről.

A közeljövőben átalakuló BCE számára mit hozhat mindez az oktatásra nézve? Hogyan lehetne hasznosítani?
Nagyon remélem, hogy majd beindul az a fajta képzés, ahol elismerik a sztárokat, a tudást, a széleskörű vállalati kapcsolatokat. Talán kialakul egy olyan „executive education”, ahol profi fejvadászok, HR-esek idehozzák azokat a képzési pénzeket, amelyeket most Bt-k és Kft-k visznek el. Talán innen külföldre is jobban elvihetjük a FLIGBY eszköztárat, és megjelenhet akár a karriertanácsadás is. Versengő és támogató légkört remélek, illetve ehhez helyet és kollégákat, akik a FLIGBY módszer népszerűsítésén dolgozhatnak.

Sipos Júlia