„Bezzeg a mi időnkben a kertben futkároztunk” – Interaktív társasjáték a Kutatók Éjszakáján

A Versenyfutás az idővel c. jelenleg is folyó kutatásban a BCE szociológusai azokra a mindennapi kérdésekre keresik a válaszokat, hogy mennyiben határozza meg a családi életünket a mobiltechnológiák jelentős elterjedtsége, és ez hogyan formálja a kamasz gyerekek és szüleik együtt töltött idejét. A kutatócsoport három tagja, Dr. Nagy Beáta, Kutrovátz Kitti és Hegedűs Robin rendhagyó módon próbálták a Kutatók Éjszakája vendégeit bevonni a témába, akik így egy interaktív társasjáték segítségével kerülhettek be a családi élet egyes szerepeibe.

A program két szálon haladt egymás mellett: a vendégek megismerkedhettek a kutatócsoport által a szakirodalomból és vizsgálatokból összegyűjtött adatokkal, melyek mellett a friss, saját kutatási eredmények is bemutatásra kerültek, miközben egy nagy közös játékkísérlet részesei is lehettek. Minden résztvevő maga is belekerült a tárgyalt témakör tereibe, minden játékos tagja lett egy szülő-gyerek párosnak, természetesen attól függetlenül, hogy ő maga ki is a való életben. Személyiségjegyek is társultak a szerepekhez, így lettek a résztvevők izgága, középiskolás, rossz tanuló fiúk, vagy éppen karrierista, egyedülálló anyák, de felbukkantak művészlelkek, régimódiak, füllentősek, és még sok más személyiségtípus, ami megmutatta, mennyire másként látjuk a mobiltechnológiákat ezekből a nézőpontokból. A játékosok 20 szituáció elé álltak szülő/gyerek partnerükkel, és ezekben próbáltak meg olyan válaszokat adni, ami egyszerre illik a kártyán kihúzott személyiségükhöz, miközben előlendítik a családon belüli elégedettséget mindkét fél részéről. A kérdések között olyan hétköznapi helyzetek bukkantak fel, mint például mit tesz a szülő, ha a gyereke végigmobilozza a karácsonyi vacsorát, vagy éppen fordítva: a gyerek mit szól hozzá, ha a szülője bejelölgeti a barátait a Facebookon.

A kutatási eredmények felvillantottak egy-egy kiemelt kérdéskört a vizsgált témából. Az első mobil megvásárlását nagyban befolyásolja, hogy vidéki vagy városi-e a család, illetve az is látható, hogy a gyerekek egyre fiatalabban kapják meg az első telefonjukat, ami jól mutatja, hogy mind szélesebb körben határozza meg a mindennapokat a mobiltechnológia. A másik kiemelt kérdés, hogy a szülők mennyire akarják ezt a megnövekedett eszközhasználatot korlátozni. A kutatásból kiderül, hogy a szülők nagyobb része nem korlátozza a gyerekei technológiahasználatát, és csak egészen kevesen használják ezt fegyelmező eszközként. A programon előkerült az úgynevezett „helikopter-szülőség” témája is, ami a gyerekük minden lépését követő anyákat és apákat takarja. A friss eredmények szerint a szülők majdnem fele soha nem ellenőrzi gyermeke digitális jelenlétét, viszont a fiatal szülők, az anyák, és a magas végzettségűek sokkal hajlamosabbak a gyerekük online életét valamilyen szintű ellenőrzés alatt tartani.

A kísérleti társasjáték egyfajta szerepjátékot kínált a résztvevőknek, aminek segítségével a „saját bőrükön” érezhették, hogy a családtagok milyen módon élik meg a technológia által megváltozott életüket, és mennyire más hozzáállást társítunk a társadalom különböző szereplőihez, úgy mint egy egyedülálló anyához vagy egy jótanuló kisikoláshoz. A program sikerét mutatja, hogy a játék által feldobott helyzetek és a kutatási eredmények egyaránt saját tapasztalatokat hívtak elő a résztvevőkből, ami jól példázza, hogy mennyire hétköznapjainkhoz tartozóak a mobiltechnológiák és az együtt töltött idő körüli kérdések a családokban.